Warunki superwizji (PARPA):
ZASADY prowadzenia SUPERWIZJI KLINICZNEJ w 2019 r. http://www.parpa.pl/index.php/certyfikacja-terapeutow/lista-osob-uprawnionych-do-prowdzenia-superwizji-klinicznej-dla-celow-szkoleniowych w ramach Programu szkolenia w zakresie specjalisty psychoterapii uzależnień oraz w zakresie instruktora terapii uzależnień, zwanego dalej Programem szkolenia.
- Superwizja kliniczna, jako III Etap Programu szkolenia, obejmuje minimum 70 godzin pracy grupowej, podczas minimum 5 spotkań.
- Spotkania superwizyjne odbywają się w okresie nie krótszym niż 6 miesięcy (minimum 180 dni między pierwszym i ostatnim spotkaniem).
- Maksymalny czas trwania jednodniowego spotkania superwizyjnego nie może przekroczyć 10 godzin dydaktycznych (tj. 10 x 45 minut).
- Superwizor nie prowadzi superwizji osób, które są bezpośrednio podległymi mupracownikami lub jego współpracownikami.
- Superwizja kliniczna prowadzona jest wyłącznie w grupach liczących od 3 do 6 osób.
- Superwizor po odbyciu pierwszego spotkania superwizyjnego z każdą z prowadzonych przez siebie grup przesyła do PARPA harmonogram całej superwizji, podając nazwiska uczestników, numery statusów uczestników, planowane daty każdego ze spotkań (niezależnie od sposobu finansowania grupy).
- W grupie superwizyjnej prowadzonej jako III etap Programu szkolenia mogą uczestniczyć jedynie osoby:
- posiadające zaświadczenie potwierdzające status osoby w trakcie szkolenia w zakresie specjalisty psychoterapii uzależnień lub instruktora terapii uzależnień, niezależnie od tego czy jest ono aktualnie ważne, czy straciło już ważność, celem zweryfikowania ścieżki kształcenia kandydata w zakresie specjalisty psychoterapii uzależnień lub instruktora terapii uzależnień oraz posiadające zaświadczenie o ukończeniu I etapu programu szkolenia z wynikiem pozytywnym
lub
- które uzyskały certyfikat instruktora terapii uzależnień, a następnie otrzymały tytuł zawodowy lekarza lub tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa lub uzyskały tytuł magistra po studiach na kierunkach: psychologia, pedagogika, pedagogika specjalna, socjologia, resocjalizacja, nauki o rodzinie, teologia lub filozofia i planują zdawać egzamin w zakresie specjalisty psychoterapii uzależnień.
W ich przypadku kwalifikacja do grupy odbywa się na podstawie kopii certyfikatu instruktora terapii uzależnień oraz kopii dyplomu potwierdzającego tytuł zawodowy lub magisterski, poświadczonych za zgodność z oryginałem. Po pierwszych zajęciach mogą one wystąpić do superwizora z prośbą o wydanie zaświadczenia o rozpoczęciu superwizji w ramach III etapu szkolenia na specjalistę psychoterapii uzależnień lub instruktora terapii uzależnień. Zaświadczenie to jest podstawą ubiegania się o zaświadczenie potwierdzające status osoby uczestniczącej w programie szkolenia w zakresie specjalisty psychoterapii uzależnień.
Do grupy superwizyjnej prowadzonej jako III etap Programu szkoleniowego nie mogą dołączyć inne osoby zainteresowane superwizją swojej pracy terapeutycznej.
- Wystawienie rekomendacji osobie superwizowanej jest możliwe wyłącznie po zrealizowaniu przez nią wszystkich zadań zgodnych z programem zajęć superwizyjnych, określonych w Zarządzeniu nr 2 Dyrektora PARPA z dnia 11 stycznia 2019 r. w sprawie zasad organizacji systemu uzyskiwania kwalifikacji zawodowych potwierdzonych certyfikatami specjalisty psychoterapii uzależnień i instruktora terapii uzależnień. Wymaga to by uczestnik superwizji pracował terapeutycznie z pacjentami uzależnionymi od alkoholu oraz współuzależnionymi w placówce leczenia uzależnienia od alkoholu.
- Superwizor informuje uczestników o możliwościach i sposobach odrabiania uzasadnionych nieobecności. Forma odrabiania może być indywidualna lub grupowa. W przypadku odrabiania nieobecności w formie grupowej muszą zostać zachowane pozostałe zasady dotyczące spotkań grupowych (m.in. dopuszczalna liczba osób).
- Z przebiegu każdej sesji superwizji klinicznej (także niefinansowanej przez PARPA) superwizor prowadzi i archiwizuje przez okres 5 lat dokumentację zawierającą: termin sesji, nazwiska uczestników z ich podpisami, obszary tematyczne będące przedmiotem superwizji oraz wyniki ewaluacji zajęć superwizyjnych.
- Superwizor zobowiązany jest do:
- osobistego przeprowadzenia zajęć superwizyjnych,
- prowadzenia dokumentacji związanej z realizacją zajęć superwizyjnych,
- prowadzenia sprawozdawczości rocznej do PARPA z realizacji zajęć superwizyjnych,
- przeprowadzania ewaluacji zajęć superwizyjnych,
- wydawania zaświadczeń o rozpoczęciu, odbyciu i zaliczeniu superwizji klinicznej oraz rekomendacji dla osób, które ukończyły superwizję z wynikiem pozytywnym.
- Program zajęć superwizyjnych obejmuje:
- Prezentację aktualnej pracy terapeutycznej:
– z minimum 2 osobami uzależnionymi, w tym z jedną na etapie terapii pogłębionej oraz z osobą współuzależnioną (dla osób uczestniczących w programie szkolenia w zakresie specjalisty psychoterapii uzależnień),
– z minimum 3 osobami uzależnionymi na podstawowym etapie terapii uzależnienia (dla osób uczestniczących w programie szkolenia w zakresie instruktora terapii uzależnień),
- Superwizję procesu grupowego, zachodzącego w prowadzonej przez siebie grupie terapeutycznej
- Od osoby kończącej superwizję z wynikiem pozytywnym oczekuje się:
- Umiejętności dokonywania diagnozy dla potrzeb psychoterapii uzależnienia i współuzależnienia,
- Umiejętności kwalifikowania do terapii i zawierania kontraktu terapeutycznego,
- Rozumienia psychologicznych mechanizmów pacjentów uzależnionych i współuzależnionych oraz wpływu tych mechanizmów na aktualne problemy pacjentów (na etapie terapii pogłębionej dla osób uczestniczących w programie szkolenia w zakresie specjalisty psychoterapii uzależnień, na etapie terapii podstawowej dla osób uczestniczących w programie szkolenia w zakresie instruktora terapii uzależnień),
- Umiejętności opracowywania strategii terapeutycznej i planowania kierunków terapii (na etapie terapii pogłębionej dla osób uczestniczących w programie szkolenia w zakresie specjalisty psychoterapii uzależnień, na etapie terapii podstawowej dla osób uczestniczących w programie szkolenia w zakresie instruktora terapii uzależnień),
- Rozumienia stosowanych interwencji terapeutycznych,
- Rozumienia procesu terapeutycznego i zjawisk w nim występujących (w psychoterapii indywidualnej i grupowej),
- Rozumienia zjawisk zachodzących w relacji terapeutycznej,
- Umiejętności analizy własnych trudności w pracy z pacjentem i grupą terapeutyczną,
- Znajomości i stosowanie zasad zapisów kodeksu etyczno ? zawodowego terapeuty uzależnień.
- Osobom, które po 70 godzinach superwizji w Programie ze względów merytorycznych nie mogą uzyskać zaliczenia superwizji z wynikiem pozytywnym, superwizor może zaproponować:
- Kontynuację superwizji w prowadzonej przez siebie grupie pełnopłatnej lub w ramach spotkań indywidualnych (uwzględniając wszystkie pozostałe zasady prowadzenia superwizji dla celów szkoleniowych) do czasu zrealizowania wszystkich wymogów i otrzymania zaświadczenia o zaliczeniu tego etapu z wynikiem pozytywnym oraz rekomendacji.
Jednocześnie przypominamy o konieczności sprawozdawczości do PARPA dodatkowych godzin superwizji szkoleniowej prowadzonej w trybie indywidualnym.
lub
- Wydanie zaświadczenia informującego o ?odbyciu? (a nie ukończeniu) określonej liczby godzin superwizji ?prowadzonej w ramach programu szkolenia, o którym mowa w § 14 ust. 2 pkt. 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie organizacji, kwalifikacji personelu, sposobu funkcjonowania i rodzajów podmiotów leczniczych wykonujących świadczenia stacjonarne i całodobowe oraz ambulatoryjne w sprawowaniu opieki nad uzależnionymi od alkoholu oraz sposobu współdziałania w tym zakresie z instytucjami publicznymi i organizacjami społecznymi (DZ.U. poz. 734), w zakresie specjalisty psychoterapii uzależnień lub instruktora terapii uzależnień z wyszczególnieniem, które z wymaganych elementów superwizji zostały zrealizowane. Osoba posiadająca takie zaświadczenie może kontynuować superwizję u innego superwizora, do czasu zrealizowania wszystkich zadań superwizyjnych i uzyskania pozytywnej rekomendacji.